Технічні партії на парламентських виборах 2012 року та їхній вплив на результати голосування

Переміщення бігунка вправо від позначки 0% залишає на графіку лише ті зв’язки, які дорівнюють або є більшими від обраного на фільтрі значення.
100% = 1227 переходів (найбільше значення взаємодій - між фракціями "Батьківщина" і НУНС)

Фільтр:

Детальна інформація:

Інтерпретація.

Візуалізація демонструє інтенсивність змін членами ДВК суб’єктів виборчого процесу, які здійснювали їхнє подання. На графіку відображені усі суб’єкти виборчого процесу, які здійснювали подання на членів дільничних виборчкомів. Кольоровими блоками виділені парламентські фракції як такі, що автоматично (поза процедурою жеребкування) одержували по одному представнику в кожній ДВК, а також УДАР та ВО «Свобода» як партії, що за результатами голосування подолали виборчий бар’єр.

Наведення курсору на один із кольорових блоків (фракцію або партію) дає змогу побачити усі звя’зки цієї партії з усіма іншими суб’єктами виборчого процесу. Сполучна лінія означає як прямий – перехід члена ДВК з основної партії до технічної, так і зворотній зв’язок, тобто перехід із технічної партії до основної. Також наведення курсору на один із кольорових блоків дає можливість побачити справа колонку із кількістю інтеракцій обраної партії з кожним суб’єктом виборчого процесу, а також порівняти інтенсивність цих взаємозв’язків між собою.

Технічні партії на парламентських виборах 2012 року та їхній вплив на результати голосування

Однією із особливостей парламентських виборів 2012 року була присутність значної кількості технічних суб’єктів виборчого процесу. Технічні парламентські фракції, політичні партії і кандидати в одномандатних виборчих округах використовувались основними політичними гравцями з тим, щоб збільшити своє представництво у дільничних виборчих комісіях (ДВК). Відбувалось це за допомогою наповнення квот від технічних партій на представництво у ДВК особами, лояльними до визначених політичних сил.

Після створення Окружними виборчими комісіями дільничних виборчкомів почався масштабний «міграційний» рух членів ДВК. Із більш ніж 660 000 членів ДВК, запропонованих фракціями, партіями і кандидатами було замінено майже 180 000 (27%).

Додатково було здійснено 52 000 маніпуляцій, внаслідок яких ті самі особи залишились членами ДВК, змінивши суб’єкта подання; суб’єкта подання і номер дільниці; суб’єкта подання і посаду в комісії; або одночасно суб’єкта подання, номер дільниці і посаду в комісії. На приклад, член ДВК Іванців Іван Іванович на момент створення ДВК займав посаду голови комісії від партії А на дільниці № 1, а на момент проведення голосування ця ж особа опинилась на посаді члена комісії від партії Б на дільниці № 2. Виокремлення і аналіз подібних зв’язків між суб’єктами виборчого процесу дозволив визначити інтенсивність взаємодії між основними політичними партіями та їх «сателітами».

Після визначення основних партій і їх сателітів, було перевірено гіпотезу щодо того, наскільки присутність у керівному складі ДВК представників основної партії та її технічних партій сприяло покращенню показників голосування для основної партії. Так, за умови, якщо головою ДВК був представник фракції Партії Регіонів, а заступником голови і секретарем – представники її технічних партій або ж керівництво ДВК складалось із представників «сателітів» Партії Регіонів – показники для ПР були на 2% вищими від середнього. Так само, якщо все керівництво ДВК складалось із представників технічних партій ВО «Батьківщини», то результат останньої був на 1.5% вищим від середнього. За умови ж головування в ДВК представника «Батьківщини» із одночасним перебуванням на посадах заступника голови і секретаря представників її «сателітів», очікуваний показник для ВО був на 1% вищим.

Результати дослідження свідчать на користь того, що присутність у керівному складі представників основних партій і їх технічних партій дає можливість першим розраховувати на кращий показник у підсумку голосування. Незважаючи на те, що здійснений аналіз не є свідченням наявності фальсифікацій, однак, маніпуляції із підрахунком голосів виборців та спотворення підсумків голосування є одним із можливих пояснень одержаних результатів.

Проект здійснюється за фінансової підтримки Міжнародної Фундації Виборчих Систем (IFES)